Круглий стіл
НОВА УКРАЇНА В ОНОВЛЕНІЙ ЄВРОПІ
15 квітня 2005 року

Вітальне слово
 Голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації
Єханурова Юрія Івановича

Шановні учасники круглого столу, шановні гості міста!

Для мене велика честь привітати високоповажних гостей і учасників цього круглого столу у нашому регіоні. Тим більше, що для мене особисто це перший такий захід на новій посаді.

Тема сьогоднішнього обговорення - нова Україна в оновленій Європі. Немає нічого дивного у тому, що це питання виноситься зараз на порядок денний не тільки центральних органів влади, але й регіонів. Україна в оновленій Європі просто неможлива без оновлених регіонів в новій Україні.

Питання європейської та євроатлантичної інтеграції України все більше переходять із розряду зовнішньополітичних пріоритетів до розряду внутрішньополітичних реформ. Поштовх реформам дає держава, але незворотними їх роблять регіональні перетворення. І саме ці глибинні регіональні перетворення стають індикатором готовності держави жити у Європі за європейськими законами.

Справа тут не тільки у громадській думці й ставленні суспільства, хоча і це дуже важливо. Одне з головних правил сучасного європейського менеджменту, покладене в основу діяльності Європейського союзу, окреслюється принципом субсидіарності. Цей принцип полягає у тому, що до центральних ланок управління повинно делегуватись тільки те, що не може бути вирішено на регіональному рівні. Без цього ефективне функціонування такої велетенської конструкції, якою є ЄС, було б проблематичним. Україна по мірі наближення до Європи має звикати жити за цим правилом. На даному етапі нашого політичного життя поки що спостерігається протилежна тенденція - всі проблеми адресують особисто Президенту!

Дніпропетровський регіон унікальний тим, що принцип субсидіарності стосується його меншою мірою, ніж інших регіонів України. Такі галузі, як ракетобудування та ядерний паливний цикл завжди будуть у фокусі уваги органів центральної державної влади. Більше того, їх доля, напевно, залишатиметься елементом міжнародної політики. Свіжий приклад: наміри залучити українські підприємства до робіт з протиракетної оборони, проголошенні під час державного візиту Президента України до США, безпосередньо торкаються багатьох жителів дніпропетровського регіону.

Загальнодержавну потужність у багатьох випадках мають і приватні капітали, розміщені у регіоні. Доля таких підприємств, як "Криворіжсталь" є тестом не тільки регіональної політики, але й євроінтеграційних прагнень держави.

У регіоні зосереджене потужне армійське угруповання, небо над Дніпропетровщиною захищено розвиненою системою протиповітряної оборони. Збройні сили України переживають зараз процес складних і напружених реформ, які повинні наблизити Україну до НАТО і ЄС. Від успіху цих реформ багато у чому залежить добробут регіону.

Звичайно, життя регіону не обмежується зазначеними аспектами. У Дніпропетровську базується однин з провідних українських банків. Тут навіть більшою мірою, ніж в інших регіонах, розвинені торгівельні мережі, успіх яких значною мірою базується на товарах регіонального походження, перш за все, сільгосппродукції. У місті вже кілька років продовжується бурхливе будівництво житла та нових об'єктів господарювання.

Треба робити так, щоб успіх України як європейської держави автоматично ставав успіхом її регіонів. Сподіваюсь, що сьогоднішнє обговорення дозволить краще зрозуміти, як це зробити.

Хочу ще раз подякувати тим, хто ініціював проведення цього круглого столу - Інституту євро-атлантичного співробітництва та Представництву Фонду Конрада Аденауера в України. Ця важлива ініціатива знайшла підтримку з боку Дніпропетровської обласної державною адміністрації та Дніпропетровського філіалу Національного інституту стратегічних досліджень.

Дозвольте подякувати всім присутнім - організаторам та учасникам - за вашу небайдужість до сьогодення і майбутнього Дніпропетровського регіону.

Copyright © 2005 by DB NISS